
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Max Output Current | 200 mA |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 1.2 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09898
Ext.Price$0.09898
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09898 | $0.09898 |
| 10 | $0.09821 | $0.98210 |
| 50 | $0.09744 | $4.87200 |
| 100 | $0.09693 | $9.69300 |
| 500 | $0.09642 | $48.21000 |
